Amour (Love) (2012) Film. Director : Michael Haneke

amour-film-poster (1)

Georges and Anne are in their eighties. They are cultivated, retired music teachers. Their daughter, who is also a musician, lives abroad with her family. One day, Anne has an attack. The couple’s bond of love is severely tested. — Cannes

Love, death… But what is in between? Bringing the director his second Palm d’Or at Cannes three years after The White Ribbon, the moving tale of Michael Haneke covers the most difficult moments of life. Georges and Anne are in their eighties. They are cultivated, retired music teachers, deeply connected. Their daughter, who is also a musician, lives abroad with her family. One day, Anne has an attack. The couple’s bond of love is severely tested, and now they are preparing for death. Announced as Austria’s Oscar submission, Haneke’s shattering drama is fittingly tender though relentless, realistic and heartbreaking.(Filmekimi)
Aşk, ölüm… Peki arada ne var? Hayatın en zor anlarını beyazperdeye taşıyan Aşk Haneke’ye Cannes’da Beyaz Bant’tan üç yıl sonra ikinci kez Altın Palmiye’yi kazandırdı. Filmin kahramanları Georges ve Anne, seksenli yaşlarını sürmekte olan, birbirlerine çok bağlı, kültürlü, emekli müzik öğretmenleridir. Kendisi de bir müzisyen olan kızları yurtdışında yaşamaktadır. Bir gün, Anne felç geçirir. Aralarındaki sevgi bağı gitgide zorlanırken ölüme hazırlanırlar. Avusturya’nın Oscar adayı ilan edilen bu iç burkan dram, merhametli olduğu kadar acımasız, gerçekçi ve yürek paralayıcı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s