Milk (2008) (Sut)Film. Director : Semih Kaplanoglu

arsvFilm_RLjUSciVYQPBsPQaEWQUgfSpRXPPkXQw

Liseyi tamamladıktan sonra üniversite sınavını kazanamayan Yusuf’un büyük bir ümit ile yazdığı şiirleri, adını sanını kimsenin duymadığı bazı edebiyat dergilerinde yayınlanmaktadır. Ama ne şiirin ne de ürettikleri değeri günden güne düşen sütün Yusuf’a ve annesi Zehra’ya bir katkısı vardır.
Yusuf ile annesi, Yusuf’un yıllar önce ölen babasından kalan ineklerin sütüyle geçinmeye çalışmaktadırlar. Yaşadıkları Izmir yakinlarindaki küçük kasaba son yıllarda etrafta kurulan sanayi tesisleri nedeniyle modernleşirken geleneksel üretim yöntemleri ve bazı meslekler hızla yok olmaktadır.
Yusuf, Zehra’nın kasabadaki istasyon şefi ile yaşadığı gizli ilişkiyi keşfedince ne yapacağını şaşırır. —Wikipedia

A high school graduate, Yusuf could not pass the university entrance exam. Writing poetry is his greatest passion and some of his poems are being printed in various obscure literary journals. But neither these poems, nor the rapidly falling price of the milk they sell, are being of any benefit to Yusuf and Zehra’s lives. When Yusuf finds out about Zehra’s secret affair with the town’s stationmaster he gets disconcerted. Will he find the way to cope with his anxiety for the unknown future, the rapid change that he is going through and the pain of taking a step into adulthood and leaving his youth behind?(Imdb)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s