Egg (2007) (Yumurta) Film. Director : Semih Kaplanoglu

yumurta

Poet Yusuf (35-38) returns to his childhood hometown, which he hadn’t visited for years, upon his mother’s death. He is faced with a neglected, crumbling house. Ayla, a young girl (17-19) awaits him there. Yusuf has been unaware of the existence of this distant relation who had been living with his mother for five years; He stays by his dead mother’s bedside for a while on the morning of his return. Ayla’s presence alleviates the emotions evoked by death to an extent. But how will Yusuf cope with the guilt that embraces him after the funeral? Will he manage to overcome it? The maternal household’s chattels, and everyday habits, the staid rhythm of the provinces and the spaces filled with ghosts&; The town he once had left to escape all this, re-enchants Yusuf. Yusuf finds out on the day he’s due to return to Istanbul that he is obliged to perform the sacrifice his mother had been prevented by death from fulfilling. Ayla pressures him. Yusuf and Ayla set off for the saint’s tomb, some …(Imdb)

Başrollerini Nejat İşler ve Saadet Işıl Aksoy’un paylaştığı, üçlemenin ilk filmi olan Yumurta, şair Yusuf’un hikâyesini anlatıyor. Filmin konusu şöyle:
Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir. Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın ölmeden önce adadığı adağı oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Yusuf, taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden bu isteğe karşı koyamaz. Ve Ayla ile Yusuf, üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkarlar. Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf ile Ayla’yı birbirlerine yaklaştırır. Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf’un kaderini değiştirecek midir?. —Wikipedia

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s