De battre mon coeur s’est arrete (2005) (The Beat That My Heart Skipped) Film. Director : Jacques Audiard

Twenty-eight-year-old Tom leads a life that might be termed as criminal. In doing so, he follows in the footsteps of his father, who made his money from dirty, and sometimes brutal, real estate deals. Tom is a pretty hard-boiled guy but also strangely considerate as far as his father is concerned. Somehow he appears to have arrived at a critical juncture in his life when a chance encounter prompts him to take up the piano and become a concert pianist, like his mother. He senses that this might be his final opportunity to take back his life. His piano teacher is a Chinese piano virtuoso who has recently come to live in France. She doesn’t speak a lick of French so music becomes the only language they have in common. Before long, Jacques’ bid to be a better person means that he begins to yearn for true love. But, when he finally has the chance of winning his best friend’s wife, his passion only succeeds in scaring her. And then, one day, his dubious past comes to light…(Imdb)

Türkçeye “Kalbim Bir An Durdu” ismiyle çevrilen film, 2005 yılında Cesar en iyi film ödülünü ve 2006 yılında BAFTA en iyi yabancı film ödülünü kazanmış.

Film, emlak sahiplerini işi yokuşa süren kiracılar yada evleri işgal eden evsizler gibi kişilerden yasa dışı yollara kurtulmalarını sağlayan bir grubun içinde yer alan Thomas Seyr’in hikayesini anlatıyor.

Thomas bu işleri yaparken, eski bir piyanist olan annesinin menajeriyle karşılaşır. Menajerin demo teklifini düşünmeye başlar. Bu arada babasının ufak tefek işlerini de yoluna koymaktadır. Babası, bu kez sert kayaya vurmuş ve rus mafyasıyla karşı karşıya gelmiştir. Thomas, babasını bu işin içinden çekip çıkarmaya çalışırken kendini yasak bir ilişkinin içinde bulacak ve demoya hazırlanmak için piyano dersleri alacaktır.

Film ara ara sürükleyiciliğini kaybetse de konusu merak uyandırmaktadır. Finali ise kendisinden daha güzeldir. Müzikal yada müzikle filmin bölündüğü filmleri sevmeyenleri yer yer sıkabilir. Onun dışında fazla aksiyon beklemeyen kişiler izleyebilir. Müstehcen sahneler vardır. (Mubi)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s